FORGOT YOUR DETAILS?

Jaký mít rozpočet na PPC kampaň?

Jaké jsou faktory určující optimální cenu investice do PPC kampaně?

Jaký mít rozpočet na PPC kampaň?

Jaký mít rozpočet na PPC kampaň?

Asi tou nejzákladnější otázkou, kterou by si měl každý začínající inzerent položit je „Kolik do PPC kampaně chci investovat“. A správný správce PPC kampaně by měl zhodnotit několik faktorů a dodat klientovi komplexnější rozbor, než se pustí do realizace kampaně.

Jaké jsou faktory určující optimální cenu investice do PPC kampaně?

Záměrně píši investice, protože vydané náklady do PPC kampaně by se vám měly vrátit. Setkal jsem se ale s řadou klientů, kterým jsem investici do PPC kampaně jednoduše nedoporučil.

Pojďme se podívat na to, jak vypočítat návratnost investice do PPC.

Každá kampaň se skládá z těchto nákladů.

  1. Návrh a správa PPC kampaně
  2. Kredit do PPC kampaně

V rámci návrhu a správy PPC kampaně musíte počítat s analýzou klíčových slov, tvorbou několika inzerátů pro jednotlivé segmenty kampaně a případně tvorbou bannerů. Další často opomíjenou součástí každé reklamní kampaně je nastavení analytiky. Pokud nebudete schopni měřit návratnost investice tak je to jednoduše vyhazování peněz oknem a v neposlední řadě je potřeba reklamní kampaň spravovat. Alespoň 2x týdně provádět kontrolu a optimalizace PPC kampaně.

To jsou činnosti, které je potřeba započíst do investice na PPC kampaň. Tato částka se pohybuje někde od 5000 Kč nahoru dle rozsahu dané kampaně + měsíční správa. U jednoduché kampaně se správa bude pohybovat někde kolem 2000 Kč měsíčně.

Jednoduchou analýzou klíčových slov, které jsou vhodná pro vaši kampaň zjistíme cenu klíčového slova. Cenou klíčového slova myslíme, jak drahý bude 1 proklik. Zvolíme orientačně 10 klíčových slov a vybereme nejdražší klíčové slovo.

Klíčové rozhodnutí aneb Kupecké počty bez tří písmenkových „nesmyslů“.

Základní vzorec je:  Cena nejdražšího slova * 50 prokliků * 30 dnů

Cena klíčového slova se může pohybovat od několika haléřů až po desítky korun, a to je oč tu běží.

Pokud by se cena nejdražšího slova pohybovala kolem 2 Kč tak by výpočet vypadal nějak takto.

2 * 50 * 30 = 3000 Kč investice do PPC (kredit)

Když se podíváme na výši kreditu, který chcete do PPC kampaně investovat je už zřejmé, že částka např. 2000 Kč měsíčně není poměrově optimální.

Co když ale zjistíme, že cena klíčového slova je 15 Kč?

Pak by výpočet vypadal takto: 15 Kč * 50 prokliků za den * 30 dnů = 22 500 Kč měsíčně.

To už je trošku jiný level a ne každý si investovat tuto částku bude moci dovolit, ale to ještě není důvod, zda do PPC kampaně jít či ne.

Musíme provést další analýzu a tou je. Jaká je výše marže při splnění konverze?

Pokud při 1 konverzi vyděláme např. 500 Kč tak můžeme provést další výpočet.

Střídmý odhad bude 3% konverzní poměr.

Co to znamená? Na 100 prokliků na váš inzerát (lidí kteří přijdou na váš web) udělají 3 nákup.

Při 50 proklicích za den nám vyjde: 50 * 30 = 1500 / 100 * 3 = 45 konverzí měsíčně

Při zisku 500 Kč za 1 konverzi vyděláme 22 500 Kč

Co nám to řekne?

Že pokud máte zisk na 1 konverzi 500 Kč při ceně 15 Kč za klíčové slovo tak je to více méně loterie a s velkou pravděpodobností to dopadne tak, že vyjdete s nulou.

Pokud by, ale byla cena klíčového slova 2 Kč při zisku 500 Kč za konverzi tak při investici 3000 Kč + 2000 Kč za správu vyděláte měsíčně více jak 15 000 Kč pak se to jistě vyplatí a z dlouhodobého hlediska si budete moci dovolit zvyšovat cenu investice do kreditu pro PPC kampaň. A tím pádem zvyšovat celkový zisk.

Každopádně platí známe pravidlo, že pokud za korunu nakoupíme a za 2 prodáme tak je to skvělá investice.

Pokud, ale přijdete na to, že PPC se vám „nevyplatí“ tak bych zkusil investovat do výkonností kampaně na Facebooku. To co muže v případě PPC znamenat vyhazování peněz může při vhodně nastavené kampani na Facebooku znamenat návratnost i nižší investice v řádu i stovek procent.

TOP