FORGOT YOUR DETAILS?

Časově úsporné SEO

Rady pro jednoduchou SEO údržbu webu, kterou může dělat pravidelně každý

Časově úsporné SEO

Časově úsporné SEO. Rady pro jednoduchou SEO údržbu webu, kterou může dělat pravidelně každý

Dneska už ve firmě zaměstnáváme SEO specialisty – zaplaťpánbůh za to. Ale byly časy, kdy jsme na to člověka neměli a padalo to – jak jinak – na mou hlavu. Na rovinu musím říct, že taková ta pravidelná rutinní SEO dřina, to není zrovna ta nejzábavnější činnost, jakou si umím představit. Ale někdo to dělat musí a musí to dělat poctivě, protože stačí něco opomenout nebo přehlédnout a průšvih je na světě.

Tento článek tedy píšu pro všechny, kteří dostali tu nevděčnou práci, že musí dělat průběžnou SEO údržbu, protože na to jednoduše jiného člověka ve firmě nemáte

Většina lidí si pod pojmem SEO analyzování vybaví hodiny a hodiny mravenčí práce, ale pokud jde o to dělat jen to nejzákladnější, stačí docela málo. Půlhodina nebo hodina týdně. Práce je o to úspornější, pokud doopravdy víte, co přesně dělat a máte práci dobře zorganizovanou. Já ze začátku potřeboval pomoc starých dobrých barevných lepících lístků – lístečky s instrukcemi, co nesmím zapomenout, jsem měl oblepený celý scanner. Ale časem se mi zajel pod kůži systém a o ten se teď s vámi chci podělit. Jak jsem již řekl – na komplexní SEO údržbu vašeho webu postačí ne více, nežli hodina týdně.

Jak na to:

1. Analýza klíčových slov

Ti největší experti používají nástroje jako Conductor nebo Searchmetrics (viz jejich srovnání). Já se přiznám, že jsem si vždycky vystačil s Excelem. Možná je to pro někoho ostuda, ale musím říct, že mně Excel nikdy nic špatného neudělal, takže s ním opravdu problém nemám.

Ať už používáte cokoliv, výstupem by měla být tabulka, kde uvidíte to nejdůležitější. Pěkně ve sloupci uvedená klíčová slova a URL. Všem klíčovým slovům odpovídá URL a obráceně. Pokud zjistíte, že na vašem webu jsou stránky, které necílí na žádné klíčové slovo, musíte okamžitě někoho zaúkolovat (snad to opět nemáte na zodpovědnost vy sám). A stejně tak když na klíčové slovo neodpovídá žádný obsah, je nutné patřičný obsah vytvořit.

Dále prostudujte počet vyhledávání klíčového slova za uplynulý týden, rychlost načtení stránek, úspěšnost linkbuildingu a pochopitelně, co zajímá úplně všechny: umístění ve vyhledávání na Googlu.

2. Kontrola funkčnosti webu

Nikdo nechce mít na svých stránkách tolik nepopulární „404 Error“. Musíte nicméně prozkoumat všechna zákoutí vašeho webu, abyste si byli opravdu jisti, že je celý obsah aktuální a přístupný pro uživatele. Naštěstí to už není nutné dělat manuálně – existuje chytrý program nazývající se Google Search Console. Tento program to na váš pokyn udělá za vás.

3. Kontrola nejnovějšího obsahu na webu

Je nejnovější obsah na vašem webu zacílen na důležitá klíčová slova? Je vytvořen obsah i pro klíčová slova, která jsou v tomto období „trendy“? Jsou klíčová slova v titulku? Zobrazují se všechny obrázky? Má text i obrázky meta description? Přináší text článku odpovědi na dotazy, díky kterým se na článek dostali uživatelé z Googlu? Samé otázky. Vše byste měli být schopni zkontrolovat za deset minut (nebo trochu více, záleží na obsáhlosti vašich webových stránek).

4. Kontrola zastaralého obsahu

Není na vašem webu obsah, který už dávno pozbyl na aktuálnosti? Kdo tvoří SEO, měl by mít na paměti i tohle. A na to už bohužel žádný software nepostačí – je nutné celý obsah pročíst. Této činnosti se naštěstí nutně každý týden věnovat nemusíte – ale čas od času je i tohle zapotřebí.

5. Kontrola externích zdrojů

Facebook, Youtube, LinkedIn. Kde všude působí váš brand, tam musíte ověřit, jestli vše funguje jak má. Jestli jsou přístupné všechny cestičky z velkých sociálních médií k vašemu webu.

Tak, to je myslím opravdu všechno. Vrhnete-li se na to hned ráno, můžete v klidu stihnout i pauzu na kafe.

Kdo na to kašle, tomu se začnou časem akumulovat takové problémy, že bude nutno obětovat i nějaké obědové přestávky. Což bych vám nepřál.

TOP