FORGOT YOUR DETAILS?

Tohle vás dostane!

titulky článků, které stoprocentně zaujmou každého

Tohle vás dostane: titulky článků, které stoprocentně zaujmou každého

Tohle vás dostane: titulky článků, které stoprocentně zaujmou každého

Pokud jste začali číst tento článek, potom si můžu gratulovat – dokázal jsem vás zaujmout nadpisem. Titulky jsou nosné téma tohoto článku, tudíž jsem chtěl, aby samotný titulek byl co nejvybroušenější.

Rovnou si ale prozradíme, že nadpis trochu lže. Ve skutečnosti neexistují nadpisy, které by dokázaly uspokojit všechny. A všemi teď míníme tři základní „publika“, na něž cílíme: článkem chceme buďto zaujmout uživatele sociálních médií; nebo pravidelné (či méně pravidelné) čtenáře webu; nebo chceme, aby si článek co nejlépe stál z hlediska SEO (a tudíž přitáhl na web co nejvíce návštěvníků zadávajících dotazy do internetového vyhledávače).

Je docela možné dát článku takový titulek, který nebude fungovat ani na jednu z těchto skupin uživatelů. Ale najít takový titulek, který bude fungovat pro všechny tři? To je prakticky nemožné.

Uvedu firmu, která chce propagovat nový produkt – protože nemám teď fantazii, zavzpomínám na svoje mládí a připomenu legendárního Horsta Fuchse nabízejícího vysavač s vyměnitelnou hadicí, který uzvedne tři bowlingové koule. Náš Horst tedy chce získat pozornost publika výjimečně ne v televizi, ale na internetu. Co může dělat?

Sociální média

Pro účely co největší popularity článku na sociálních médiích je vlastně skoro jedno, co je v samotném textu. Nejdůležitější roli má titulek. Musí strhnout pozornost. Musí probudit zvědavost čtenáře navnaděním na nějakou informaci, která je v článku skrytá. Čtenář je pak maximálně vděčný, když danou informaci najde hned v první větě článku. Pak se může autor nebo majitel webových stránek těšit na tisíce shlédnutí, komentářů, lajků. A je jedno, že průměrná doba, již čtenář nad textem strávil, se pohybuje v řádu sekund.

Náš Horst může na publikum zacílit dvojím způsobem. Buďto nadpisem, jenž má čtenáře navnadit (takzvaným teaserem), nebo nadpisem, který čtenáři něco slíbí (benefit-oriented, více zde).

Horst může tedy propagovat vysavač těmito titulky:

  • Neuvěříte, co dokázal uzvednout náš vysavač! (teaser)
  • Chcete přenést bowlingové koule a trápí vás, jak jsou těžké? Poradíme vám, co s nimi! (benefit-oriented)

Čtenáři webu

Řekněme, že i Horst Fuchs má pravidelné a loajální návštěvníky webu. Jsou to konzervativní lidé, zajímají je pravidelné tipy do domácnosti (nikoli nezbytně nové produkty, ale spíše užitečné návody a rady). Co k smrti nesnáší, to jsou klasické click-bait titulky. Narazí-li na některý při surfování na webu, už z principu článek neotevřou. Pokud zrovna mají v plánu pořídit si nový vysavač, místo toho, aby si prohlédli novou senzaci na trhu s vysavači, zamíří raději na weby konkurence.

Pro ně má Horst tento titulek.

  • Představujeme nový vysavač, který výrazně zjednoduší váš úklid v domácnosti.

Více o rizicích click-bait titulků najdete na této stránce.

 

SEO (optimalizace pro vyhledávače)

Ve světě SEO je hlavní motivací marketingového specialisty docílit co nejvyššího postavení webu ve výsledcích vyhledávání a co nejlepší míry prokliku (click-through rate). Uživatelé, kteří stránku jen navštíví a pak hned zmizí, představují hrozbu pro postavení stránky ve výsledcích vyhledávání, neboť Google pak hodnotí stránku jako takovou, která nedokáže uspokojit uživatelovy potřeby nebo je vysloveně nedůvěryhodná. Horstův SEO specialista proto musí do titulku především dostat všechna klíčová slova a napsat tak titulek, který se na první pohled jeví nudný, ale pro potřeby Googlu je maximálně efektivní.

  • Vysoký sací účinek, vyměnitelná hadice, hlučnost jen 79 dB. Náš nový vysavač je správou volbou pro váš úklid.

Závěr

Nesnažte se titulkem cílit jak na sociální média a pravidelné čtenáře, tak i na dobré SEO. Na dvou židlích se dá sedět obtížně, na třech už je to zhola nemožné. Snažte se vždy identifikovat vaše publikum a dejte mu, co od vás očekává.

TOP